Η πρώτη Ελληνική Εφημερίδα στο Internet

Αθλητισμός

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΟ 72-65

ΑΘΗΝΑ, 13. (Του ανταποκριτή μας).-

Μια νίκη πριν την κατάκτηση του τέταρτου συνεχόμενου τίτλου πρωταθλητή Ελλάδας βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός. Οι "ερυθρόλευκοι" πιο εύκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 72-65, επικράτησαν χθες το βράδυ στο "Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας" στον τρίτο τελικό επί του Παναθηναϊκού. Οι "πράσινοι" χωρίς τον Γουίλκινς, παραδόθηκαν στην επανάληψη σχεδόν αμαχητί. Η εμφάνιση του Μπέρυ ήταν καταπληκτική και οδήγησε την ομάδα του Ιωαννίδη στην εύκολη νίκη.

Στα πρώτα λεπτά, ο Παναθηναϊκός έδειξε ικανός να φθάσει στη νίκη. Με πολύ καλή άμυνα και με τους Κούουσμα και Σταυρακόπουλο να σημειώνει διαδοχικά τρίποντα κατάφερε στο 13 να προηγηθεί 9-16. Ομως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε να προηγηθεί με 20-19 στο 15 και να κλείσει το ημίχρονο 31-26. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η άμυνα ζώνης που έπαιξε ο Μάλκοβιτς δεν απέδωσε αφού οι "ερυθρόλευκοι" είχαν 3/3 τρίποντα με τους Ρίβερς και Σιγάλα. Η μέγιστη διαφορά για την ομάδα του Ιωαννίδη ήταν το 29-21 στο 2.30 πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στα πρώτα λεπτά και με ένα τρίποντο του Κούουσμα μείωσε σε 37-35 στο 23.

Στη συνέχεια η "ερυθρόλευκη μηχανή" με τον Μπέρυ και τον Ρίβερς έφθασε τη διαφορά στους 13 πόντους 59-46 στο 32. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε για τελευταία φορά να μειώσει και κατάφερε να φθάσει τη διαφορά στους επτά πόντους που ήταν και η τελική διαφορά (72-65). Κορυφαίος παίκτης για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μπέρυ.

Ο Αμερικανός μετά από αρκετούς μήνες βοήθησε τον Ολυμπιακό. Ξεχώρισαν οι Ρίβερς και Σιγάλας. Οι ψηλοί Τάρλατς και Φασούλας ήταν σχεδόν απόντες.

Από τον Παναθηναϊκό κορυφαίοι ήταν ο Βράνκοβιτς ενώ βοήθησε ο Αλβέρτης. Η απουσία του Ουίλκινς επί 32 λεπτά ήταν ολοφάνερη στην "πράσινη" επίθεση. Η διαιτησία των κ.κ. Κουκουλεκίδη και Καρούση ήταν σωστή. Οι ρέφερυ δεν απέφυγαν τα λάθη, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν έκριναν το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές δήλωσαν:

ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ: "Κρατήσαμε με το 2-1 το πλεονέκτημα έδρας. Παίξαμε καλά στην άμυνα αλλά είμασταν άστοχοι στις βολές. Το παιχνίδι θα είχε τελειώσει πολύ πιο νωρίς. Συνεχίζουμε με καρδιά παρά τα προβλήματά μας και ελπίζω να μην υπάρξουν και άλλα. Είμαι ευχαριστημένος για το παιχνίδι και για το ότι τα πράγματα ήταν ήρεμα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Μπέρι, παρά το ότι είναι αγύμναστος, είχε τεράστια προσφορά στη νίκη γιατί είχε θέληση. Δεν υπάρχει ψυχολογικό αβαντάζ αλλά μετράει το πως είσαι μέσα στο γήπεδο".

ΜΑΛΚΟΒΙΤΣ: "Πιστεύω ότι δίκαια χάσαμε. Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς και είχε θέληση για τη νίκη. Ηταν καλύτερος στα ριμπάουντ, έκανε λιγότερα λάθη από εμάς και έπαιξε πιο σκληρή άμυνα. Ο Μπέρυ έδειξε την αξία του. Εμείς δεν παίξαμε καλά.

"Ο Ουίλκινς δεν προπονήθηκε με την ομάδα και μας έλειπε σε άμυνα και επίθεση. Απόντος του Γουίλκινς, οι άλλοι αντί για καλύτερα, δεν έπαιξαν όπως έπρεπε. Αυτό είναι το μειονέκτημα και ο καθένας πρέπει να παλέψει για το όνομά του.

"Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Δεν ξέρω αν ο Ντομινίκ θα παίξει στο επόμενο παιχνίδι. Είναι η δεύτερη φορά που το παθαίνει και του έχει δημιουργήσει ψυχολογικό πρόβλημα. Πρέπει οι υπόλοιποι παίκτες και εγώ να δώσουμε το παν. Τότε θα είμαι ευχαριστημένος έστω και αν κερδίσει ο Ολυμπιακός. Κάθε νίκη στα πλέι οφ είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα και πιστεύω ανθρώπινα ότι θέλω να έλθω εδώ να παίξω πέμπτο παιχνίδι".