Η πρώτη Ελληνική Εφημερίδα στο Internet

Αθλητισμός

Μπάσκετ: Ολυμπιακός ΠΑΟ 67-63

ΑΘΗΝΑ, 6 (Του ανταποκριτή μας).-

Σ' ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός νίκησε 67-63 τον Παναθηναϊκό στο στάδιο "Ειρήνης και Φιλίας" στον πρώτο τελικό του πρωταθλήματος.

Οποιοι πίστευαν ότι ο Παναθηναϊκός θα παρουσιαζόταν κουρασμένος από τα συνεχόμενα παιχνίδια, μάλλον διαψεύστηκαν. Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς πάλευαν συνέχεια παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιρναν σταθερά ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ.

Το κλειδί και πάλι για την ανάκαμψη των "πρασίνων" αποδείχθηκε η άμυνα ζώνης 2-3 που έπαιξε ο Μπόζινταρ Μάλκοβιτς στη συντριπτική διάρκεια της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός μόλις στο 7 προηγήθηκε με 13-6 για να βρει, όμως, το κουράγιο ο Παναθηναϊκός λίγο πριν το δεκάλεπτο να πλησιάσει σε 14-12. Ο Μάλκοβιτς στο 11 αποφάσισε να γυρίσει την άμυνά του από μαν του μαν σε ζώνη 2-3. Αρχικά, η ζώνη δεν έφερε αποτελέσματα αφού στο 14 η διαφορά πήγε στο διψήφιο αριθμό (27-17). Ομως, με την επιστροφή του Βράνκοβιτς ο Παναθηναϊκός βρήκε το κουράγιο και μείωσε στο 18 σε 28-26. Το α ημίχρονο βρήκε τους "ερυθρόλευκους" να προηγούνται με 33-26.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός κατάφερε με ένα τρίποντο του Αλβέρτη να μειώσει σε 41-40 στο 25. Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε πάντα να ξαναπαίρνει μια μικρή διαφορά. Πεντέμιση λεπτά πριν από το τέλος, οι γηπεδούχοι είχαν "αέρα" εννιά πόντων (62-53) και όλα έδειχναν ότι θα έφθαναν άνετα στην τελική επικράτηση, αφού ένα λεπτό νωρίτερα είχε αποβληθεί με πέμπτο φάουλ ο Στόγιαν Βράνκοβιτς που ήταν η "κολόνα" στην άμυνα των "πρασίνων".

Οι παίκτες, όμως, του Παναθηναϊκού, πάλι, σχεδόν γύρισαν το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα και την αστοχία των παικτών του Ιωαννίδη. Ο Σωκ με δύο εύστοχες βολές έκανε το 64-63 στο 39 27. Στην επόμενη φάση, 26 πριν από το τέλος, ο Τόμιτς ήταν εύστοχος και στις δύο βολές κάνοντας το 66-63. Στην τελευταία επίθεση, ο Νίκος Οικονόμου μόνος, λες και το έφερε η μοίρα του, όπως και στον περσινό πέμπτο τελικό, αστόχησε σε τρίποντο που θα πήγαινε το παιχνίδι στην ισοπαλία. Στο ριμπάουντ ο Ρίβερς κέρδισε φάουλ από τον Κούουσμα, διαμορφώνοντας το τελικό 67-63.

Από τον Ολυμπιακό, κορυφαίος παίκτης ήταν ο Γιώργος Σιγάλας. Ο διεθνής φόργουωρντ μπορεί να έχασε σε ορισμένες φάσεις τον Ντομινίκ Ουίλκινς αλλά επιθετικά και ιδίως στο β ημίχρονο, ήταν το άλφα και το ωμέγα της ομάδας του. Ο Τάρλατς ξεκίνησε δυναμικά στο α ημίχρονο αλλά στην επανάληψη εξαφανίστηκε, ενώ ο Ρίβερς έκανε τη δουλειά του τόσο στον οργανωτικό τομέα, όσο και στον εκτελεστικό.

Ο Ουίλκινς, ιδίως μετά το επεισόδιο που είχε στα μέσα της επανάληψης με το Γιώργο Σιγάλα, λες και είχε αφηνιάσει. Σημείωσε 20 πόντους και ήταν ο καλύτερος του Παναθηναϊκού. Ο Νίκος Οικονόμου έκανε ένα πολύ καλό α ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη δεν φάνηκε.

Η διαιτησία των Πιτσίλκα και Μπακάλη μπορεί να θεωρηθεί αποτυχημένη. Οι διαιτητές δεν έκαναν το μεγάλο λάθος αλλά κατάφεραν να δημιουργήσουν δυσπιστία τόσο στον Ολυμπιακό, όσο και στον Παναθηναϊκό με αρκετά από τα σφυρίγματά τους. Ο Μπακάλης έκανε πολλά λάθη, κυρίως, σε βάρος των φιλοξενουμένων.

Μετά τον αγώνα, οι δύο προπονητές δήλωσαν:

Γ. ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ: "Το στάδιο είναι απαράδεκτο. Χάσαμε το ρυθμό μας, αφού εκεί που ήμασταν επτά πόντους μπροστά, πήγε το ματς στην ισοπαλία. Ιδίως, το "μπλακ άουτ" στο ημίχρονο μας στοίχισε. Παίξαμε πολύ καλά στην άμυνα και σταματήσαμε τα ατού του Παναθηναϊκού. Στο τέλος, ενώ είχαμε μια διαφορά στο σκορ, χάσαμε πολλά ριμπάουντ και έτσι ο Παναθηναϊκός έκανε δυο-τρεις επιθέσεις και το ματς πήγε μέχρι το τέλος ανοιχτό. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που παίζουν χωρίς τον κλασικό μας σκόρερ και δείχνουν διάθεση τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα. Τώρα έγινε το 1-0. Η πολιτική προς τον κ. Μπακάλη πέτυχε αφού δεν σφύριξε καθόλου.

ΜΠ. ΜΑΛΚΟΒΙΤΣ: "Πιστεύω, ότι ήταν ένας τυπικός τελικός. Δεν έχω παράπονα από τους παίκτες. Επαιξαν καλά σχεδόν σ' όλο το ματς. Εμείς είχαμε πρόβλημα με τα φάουλ και ανάλογα έφτιαχνα την πεντάδα. Αυτό το παιχνίδι μπορούσαμε να το κερδίσουμε αφού παίχτηκε μέχρι το τέλος. Το μόνο που δεν είμαι ικανοποιημένος είναι τα πολλά λάθη. Πρέπει να διορθωθούμε. Ο διακοπές επηρέασαν του παίκτες μου, τους έβγαλαν από το ρυθμό τους. Δεν κριτικάρω τον Ολυμπιακό αλλά το γήπεδο".