ΑΠΡΙΛΙΟΥ 1996
Η πρώτη Ελληνική Εφημερίδα στο Internet

Αθλητισμός

Βόλλε πρωταθλητής ο ΠΑΟ

Μόλις 72 λεπτά κράτησε η προσπάθεια του Αρη να πάρει τον πρώτο του τίτλο στο βόλλε. Ηταν 72 εφιαλτικά λεπτά, στο γήπεδο της Χαλκίδας, όπου ο ΠΑΟ κέρδισε σχεδόν... χωρίς αντίσταση τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του.

Από τους πρώτους πόντους του αγώνα έγινε αντιληπτό ότι ο Αρης δεν είχε αυτό που χρειαζόταν. Οι παίκτες του παρουσιάστηκαν μάλλον φοβισμένοι στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ, που ήταν παιθασμένος, να πάρει από την αρχή τον έλεγχο.

Οι πράσινοι ξέφυγαν 8-3 στο 1ο σετ. Ο Αρης μείωσε 8-5 και 10-8, αλλά όχι παραπάνω. Ιδιο ήταν το ξεκίνημα και στο 2ο σετ, όταν με συνεχή μπλοκ ο ΠΑΟ προηγήθηκε 12-5. Δύο σέρβις του Αλεξανδρόπουλου απλά μείωσαν 12-7. Στο 3ο ο Αρης προηγήθηκε 0-2 (για πρώτη φορά στο ματς), αλλά γρήγορα το σκορ έγινε 6-3 και 12-3. Οι κίτρινοι μείωσαν 12-5 και το ματς τελείωσε με μπλοκ τον Τριανταφυλλίδη στον Μίλιτς.

Τίποτε δε λειτούργησε χθες στον Αρη. Ο εκνευρισμός ήρθε γρήγορα, επιθετικές λύσεις δεν υπήρχαν (ο ΠΑΟ πήρε 14 π., σχεδόν ένα σετ, από μπλοκ) και οι αλλαγές των Κουτσονίκα αντί Παπακοσμά και Μητρούδη αντί Μούχλια δεν βγήκαν. Καλύτερος, σχετικά, των κιτρίνων ήταν ο Αλεξανδρόπουλος.

Από τον ΠΑΟ κορυφαίοι ήταν οι Σπανός και Φιλίποφ, χωρίς να υστερήσουν οι υπόλοιποι. Ηταν όμως η αποφασιστικότητα αυτή που διέκρινε τους παίκτες του.

"Ηταν καλύτεροι και νίκησαν δίκαια. Η ήττα δεν μειώνει καθόλου την επιτυχίαμας και κανείς δεν μπορεί να πει ότι πέσαμε άδοξα", είπε ο Κώστας Χαριτωνίδης.

Οταν κερδίζεις μπορείς να λες ότι θέλεις και δείχνεις... μεγαλόψυχος. Ετσι, ο Στέλιος Προσαλίκας δήλωσε περήφανος γιατί το όνομά του συνδέθηκε με τη χρυσή διετία του Παναθηναϊκού και συνεχάρη τους παίκτες του, τον κόσμο και τον Αρη. Οσο για τους παίκτες του ΠΑΟ, τόνισαν τη διαφορά που είχαν από τον αντίπαλό τους, ενώ ο Ακης Χατζηαντωνίου συμπλήρωσε: "Οσοι είχαν ψευδαισθήσεις ότι θα χάναμε τον τίτλο, ατύχησαν. Δώσαμε την απάντησή μας". Σαν δώρο για την αισιοδοξία τους αυτός και οι συμπαίκτες του πήραν πριμ 12 εκ. δρχ. από τον πρόεδρο Π. Γιαννακόπουλο.

Τα σετ: 15-8 (22),15-9 (26), 15-5 (24).

Διάρκεια: 72 λεπτά.

ΠΑΟ: Σπανός 15,54, Φιλίποφ 11,57,5, Τόνεφ 8,57, Χατζηαντωνίου 6,59, Ανδρεόπουλος 21, Τριανταφυλλίδης 37,5.

ΑΡΗΣ: Μούχλιας 13,5, Αλεξανδρόπουλος 31, Ναϊντένοφ 19,5, Παπακοσμάς 24, Μέλκας 12, Μίλιτς 317-Σκουλικάρης 10, Μητρούδης 23, Κουτσονίκας 11.

ΠΟΝΤΟΙ: Ασοι 6-4, Επίθεση 17-6, Μπλοκ 14-5, Λάθη αντιπάλου 8-7.