ΜΑΡΤΙΟΥ 1996
Η πρώτη Ελληνική Εφημερίδα στο Internet

Αθλητισμός

ΒΟΛΛΕ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΑΡΗΣ 2-3

Στην μέθη του πρώτου τελικού πλέι οφς της ιστορίας του ζει από χθες το βράδυ ο Αρης, που πέρασε θριαμβευτής από την Ορεστιάδα με 3-2 και θα διεκδικήσει τον τίτλο από τον Παναθηναϊκό, με τον οποίο έχει από μια νίκη, αλλά ντεζαβαντάζ έδρας.

Το πιο σημαντικό για τον Αρη ήταν ότι κέρδισε σε μια έδρα - ταμπού, όπου φέτος η Ορεστιάδα ήταν αήττητη. Οι παίκτες του Κώστα Χαριτωνίδη είχαν μεγάλη καρδιά, ήταν αποφασιστικοί και έκαναν το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους, που έκλεισε χθες τα 42 του χρόνια. Οσο για την Ορεστιάδα, η απουσία του Ντέγιαν Μπρζόβιτς (έπαιξε λίγο) ήταν καθοριστική και βάρυνε με περισότερο άγχος τους παίκτες της, που έκαναν πολλά λάθη.

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και οι κίτρινοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το 1ο σετ, στο οποίο είχαν 3 άσους, 3 μπλοκ και υποχρέωσαν την αντίπαλό τους σε 5 λάθη, παραχωρώντας μόλις τρεις πόντους. Στο 2ο ξεκίνησε ο Μπρζόβιτς και η Ορεστιάδα προηγήθηκε 4-. Ο Αρης ανέκαμψε προσωρινά (5-7), αλλά οι ακρίτες πήραν το σετ στον πόντο. "Φουριόζος" μπήκε ο Αρης στο 3ο όπου προηγήθηκε 2-7, 4-10 και 5-14. Εκεί υπήρξε μια χαλάρωση και η μείωση σε 10-14, αλλά τίποτε περισσότερο. Εύκολα κερδήθηκε το 4ο σετ από τους γηπεδούχους, που χάρη στο σερβίς του Σαμαρά ξέφυγαν 9-5 και δεν έχασαν το προβάδισμα. Το τάι μπρέικ, όμως τελείωσε σχεδόν πριν αρχίσει: ο Αρης προηγήθηκε 8-1 (!) και στη συνέχεια απλά έπαιρνε τις αλλαγές και έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 3-15, 15-13, 10-15, 15-7, 7-15.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ: Σαμαράς, Ζελιάσκοφ, Παπάζογλου, Αμαξόπουλος, Γραμματικόπουλος, Μποζίδης (Μπαρμπούδης, Κεμανετζής, Μπρζοβιτς, Βλασακίδης).

ΑΡΗΣ: Παπακοσμάς, Μητρούδης, Ναϊντένοφ, Μίλιτς, Μέλκας, Αλεξανδρόπουλος (Μούχλιας, Κουτσονίκας).

Περίπατος ήταν το ντέρμπι της Λεωφόρου, όπου ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη του επί του Ολυμπιακού και προκρίθηκε άνετα στον τελικό.

Οι πράσινοι απειλήθηκαν μόνο στο 3ο σετ, αλλά έχοντας συνολικά 13 άσους και υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό σε 14 λάθη δεν ήταν δυνατό να χάσει το ματς. Το αρχικό 1-3 του 1ου σετ έγινε γρήγορα 6-3 και 11-5. Ο Ολυμπιακός μείωσε 11-7, αλλά ένας άσος του Τόνεφ και τρεις άουτ επθέσεις (δύο ο Χριστοφιδέλης) τελείωσαν το σετ. Στο 2ο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 4-5, αλλά ακολούθησε ένα εκπληκτικό 10-0. Οσο για το 3ο, η είσοδος του Αμαριανάκη έδωσε πνοή στον Ολυμπιακό, που ξέφυγε 2-6. Ο ΠΑΟ ισοφάρισε 8-8 και προηγήθηκε 13-0. Νέα μείωση έφερε το σκορ στο 13-12, ο Φιλίποφ έκανε το 14-12, ένας άσος του Ντράκοβιτς το 14-13 και ο Φιλίποφ με κόντρα - επίθεση από την πίσω ζώνη τελείωσε το ματς.

Τα σετ: 15-7, 15-6, 15-13 (82 λεπτά).

ΠΑΟ: Σπανός 5 1 (4 άσοι), Φιλίποφ 1,5 15,3 (5 άσοι), Τόνεφ 3,5 12,5, Χατζηαντωνίου 4 12, Ανδρεόπουλος 3 0, Τριανταφυλλίδης 4 6,5 (81% υποδ.), Μαυράκης, Κοβάτσεφ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκιούρδας 3 3,5, Μουστακίδης 0,5 1, Χερνάντεζ 0 12, Σάντσεζ 3,5 17, Τσακιρόπουλος 4,5 3, Ντράκοβιτς 4 16, Χριστοφιδέλης 0,5 5 (85% υποδ.), Αμαριαννάκης 1 0,5, Μιχαλόπουλος.

Πόντοι: Ασοι 13-6, επίθεση 9-8, μπλοκ 9-3, λάθη αντιπάλου 14-9.