ΜΑΡΤΙΟΥ 1996
Η πρώτη Ελληνική Εφημερίδα στο Internet

Αθλητισμός

Βόλλε: Α1 ανδρών

Η έδρα ήταν τελικά αυτή που έκρινε τις μάχες Ορεστιάδας - Ηρακλή και έδωσε το Ευρωπαϊκό εισιτήριο στην ομάδα του Εβρου, που νίκησε χθες με 3-1. Οσο για τον Ολυμπιακό, έδειξε τον καλό εαυτό του στην Παιανία και ισφάρισε τις νίκες του Κτησιφώντα, οδηγώντας τη σειρά σε πέμπτο αγώνα. Με την καλή εμφάνιση έμεινε ο Ηρακλής στην Ορεστιάδα, όπου δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη και την έξοδο στην Ευρώπη. Για δύο σετ οι κυανόλευκοι έπαιξαν στα ίσια με τη γηπεδούχο, αλλά στο τέλος δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη.

Η Ορεστιάδα, που αγωνίστηκε με τον Μπρζόβιτς τραυματία, είχε 5 άσους στο 1ο σετ και το πήρε εύκολα. Στη συνέχεια ο Ηρακλής, με τον Ζοέλ Ντεσπέιν σε μεγάλη μέρα, κυριάρχησε στο 2ο και προηγήθηκε 12-9 και 14-12. Στο σημείο αυτό ο Κουβανός είχε ένα μικροτραυματισμό, αλλά επανήλθε αμέσως και ο γηραιός ισοφάρισε. Μάχη έγινε και στο 3ο σετ, το οποίο κέρδισαν δύσκολα οι γηπεδούχοι, που μετά επέβαλαν το ρυθμό τους και έφτασαν στο 3-1.

Τα σετ: 15-5, 12-15, 15-12, 15-9.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ: Σαμαράς, Ζελιάσκοφ, Μπρζόβιτς, Γραμματικόπουλος, Μποζίδης, Κεμανετζής (Βλασακίδης).

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βάντες, Ντεσπέιν, Δεληκώστας, Πασπαλάς, Ιωαννίδης, Θεοδωρίδης (Παπάς, Δεσλής, Γεωργιάδης, Τσακιρίδη').

Ικανοποιημένος παρά την ήττα, ήταν μετά το ματς ο Αλέκος Λεώνης: "Είμαι περήφανος, γιατί κάναμε πολύ καλή εμφάνιση. Καταφέραμε να δυσκολέψουμε την Ορεστιάδα μέσα στην έδρα της και όσο πήγαινε καλά η υποδοχή μας, οι αντίπαλοι δεν φαινοταν στο γήπεδο. Είναι πολύ σημαντικό ότι οι νεαροί μας παίκτες στάθηκαν αντάξια απέναντι στους διεθνείς αντιπάλους τους".

Από την πλευρά του, ο Ζόραν Γκάιτς στάθηκε μόνο στη νίκη: "Παίξαμε νευρικά και αποβάλλαμε το άγχος μετά το δεύτερο σετ. Χαίρομαι που δεν χάσαμε την ευκαιρία να περάσουμε στην τετράδα. οσο για τον Μπρζόβιτς, τον χρησιμοποίησα για ψυχολογικούς λόγους.

Σε πέμπτο παιχνίδι θα πάνε και ο Ολυμπιακός με τον Κτησιφώντα, μετά τη μεγάλη χθεσινή νίκη των ερυθρολεύκων με 3-0.

Οι κυπελούχοι Ευρώπης θυμήθηκαν τον καλό εαυτό τους και - παρά τις απουσίες τους - κατάφεραν να περάσουν από την Παιανία και να φέρουν τη σειρά στη Ν. Σμύρνη, όπου αύριο θα κριθεί η πρόκριση στον ημιτελικό. Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τον Χερνάντες και τον Ντράκοβιτς (μπήκε μόνο στο 3ο σετ), αλλά είχε σε μεγάλη μέρα τους Γκιούρδα, Χριστοφιδέλη και είχε εξαιρετικό μπλοκ, που του απέφερε 20 πόντους.

Αιφνιδίασε τον Κτησιφώντα, πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και συνάντησε αντίδραση μόνο στο 3ο σετ. Εκεί, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 5-2, 9-6, 12-8 και 14-9. Εχασαν οκτώ σετ μπλω στο 14-11 και έξι στο 14-13 και πλήρωσαν αυτή την ανικανότητα, χάνοντας το σετ και το ματς. Πάντως, αυτή τη φορά παράπονα από τη διαιτησία έχει ο Κτησιφών.

Τα σετ: 8-15, 7-15, 14-16.

ΚΤΗΣΙΦΩΝ: Ρίστιτς, Τανάσκοβιτς, Αγγελίδης, Καζάζης, Κυριαζής, Κουτουλέας (Καθάρειος, Κουρούπης, Παπαθανασίου, Σημειωνόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μουστακίδης, Σάντσες, Τσακιρόπουλος, Θεοδωρίδης, Γκιούρδας, Χριστοφιδέλης (Μιχαλόπουλος, Δούκας, Ντράκοβιτς).

Πολύ ικανοποιημένος και αισιόδοξος ήταν ο Γιάννης Λάιος μετά το χθεσινό παιχνίδι της Παιανίας: "Σήμερα οι παικτες μου θύμισαν παλιές καλές εποχές του Ολυμπιακού. Παίξαμε αποφασιστικά, με συνοχή και σωστή τακτική. Πιστεύω ότι τώρα έχουμε εμείς το αβαντάζ για τον αγώνα του Σαββάτου".

Οσο για τον Τάσο Κουμπλή, άφησε αιχμές κατά της διαιτησίας: "Στη Χαλκίδα ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για τους διαιτητές, αλλά εγώ δεν πρόκειται να κάνω το ίδιο, γιατί έχουμε ένα ακόμη αγώνα. Πάντως, πιστεύω ότι οι έδρες δεν έχουν μεγάλη σημασία".