ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 1995
Η πρώτη Ελληνική Εφημερίδα στο Internet

Αθλητισμός

Δ ΕΘΝΙΚΗ "ΜΙΛΗΣΑΝ" ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ

Ημέρα των γηπεδούχων, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, ήταν η χθεσινή για το πρωτάθλημα της Δ εθνικής το οποίο συνεχίστηκε χωρίς "παρατράγουδα".

Στον 5ο όμιλο οι πρωτοπόροι προχώρησαν με νίκες και με τον Αετό Σκύδρας σταθερά στην κορυφή, ενώ στον 6ο όμιλο τη "σκυτάλη" την πήρε ο Νέστος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε "στραβοπάτημα" των Λύκων και της Μηχανιώνας και έμεινε μόνος στην κορυφή.

Οι περιγραφές των αγώνων, οι βαθμολογίες και τα πλήρη αποτελέσματα των ομίλων έχουν ως εξής:

ΑΕΤΟΣ ΣΚΥΔΡΑΣ 4

ΑΡΗΣ ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ 1

ΣΚΥΔΡΑ, 17 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡΣ: Καρυπίδης (23), Αλμαλής (50, 70), Ιωαννίδης (51), Τυρακίδης (63 αυτ.).

Δυσκολευόμενος μόνο στο πρώτο ημίχρονο ο Αετός Σκύδρας νίκησε τον Αρη Ποντοκώμης με σκορ 4-1 μένοντας ετσι μόνος πρώτος στον 5ο όμιλο της Δ εθνικής.

Το 1-0 έγινε στο 23 με όμορφο πλασέ τον Καρυπίδη και μ' αυτό το σκορ έληξε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο τέρματα, γεγονός που τους "έλυσε" τα πόδια. Στο 50 ο Αλμαλής έπιασε μια κεφαλιά και ένας αμυντικός έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ο επόπτης έδειξε το σημείο του κόρνερ αλλά ο διαιτητής θεώρησε ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή και κατακύρωσε το τέρμα του Αλμαλή. Στο επόμενο λεπτό (51) ο Ιωαννίδης με ωραίο σουτ πέτυχε το 3-0. Η μοναδική αντίδραση των φιλοξενουμένων σημειώθηκε στο 63 όταν και πέτυχαν το 3-1 με τη "βοήθεια" του Τυριακίδη (αυτογκόλ). Τέλος στο 70 και πάλι ο Αλμαλής με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-1 δίνοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης στον Αετό και ικανοποιώντας τους πολλούς φιλάθλους που παρακολούθηαν τον αγώνα αφήνοντας το πολύ κρύο.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Λελόπουλου (Ιωαννίδης, Μπέης) του συνδέσμου Θεσσαλονίκης.

ΑΕΤΟΣ: Τοπτσής, Θωμαϊδης, Γιαννούλτσης, Τυριακίδης, Υψηλάντης, Παπανότας, Γιαννουσίδης, Μπακάλτσης (46 Αλμπαλής), Χουλουηλιδης (46 Ιωνανίδης), Ινεμπολίδης, Καρυπίδης (46 Χγιαννίδης).

ΑΡΗΣ: Μούσιος (71 ΧΠαυλίδης), Βασουλίδης (57 Αθανασιάδης), Μπάρμπας, Ανδρέαδης, Σίσκος, Βαβουλίδης Ι., (20 Βουλτσίδης), Τσουτίδης, Κοκοβίδης, Παπαδόπουλος, Τούνας, Μιχαηλίδης.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΤΣΙΤΛΑΚΙΔΗΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΤΟΛ/ΔΑΣ 5

ΑΕ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ 0

ΠΤΟΛΕΜΑΑ, 17 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡΣ: Καρατζιώτης (5, 50, 80), Δημητρίου (62, 88).

Σε ευχάριστο Σαββατιάτικο απόγευμα εξελίχθηκε για τον Ηρακλή Πτολεμαϊδας ο αγώνας με την ΑΕ Πολυκάστρου, αφού η υπεροχή των γηπεδούχων δεν άφησε δικαίωμα αντίδρασης των φιλοξενουμένων, οι οποίοι "φιλοδωρήθηκαν" τελικά με πέντε γκολ.

Ο Ηρακλής Πτολεμαϊδας παίζοντας για μια ακόμη φορά με ελλείψεις βασικών παικτών, κατόρθωσε να αναπληρωθεί από ισάξιους παίκτες και να κάνει τη νίκη θρίαμβο.

Το "χορό" των τερμάτων τον ξεκίνησε στο 5 ο Καρατζιώτης, ο οποίος να σημειωθεί ότι πέτυχε "χατ-τρικ" στον αγώνα με γκολ που πέτυχε στο 50 (2-0) και στο 80 (4-0).

Την τακτική του Καρατζιώτη την ακολούθησε ο Δημητρίου ο οποίος έκανε το 3-0 στο 62 και το τελικό 5-0 στο 88.

Ομως εκτός από αυτά τα τέρματα οι γηπεδούχοι είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών, με αποκορύφωμα αυτή του Καρατζιώτη στο ημίωρο όταν ο σκόρερ της ημέρας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Τσόνογλου.

Αριστη η διαιτησία του κ. Κανιούρα (Πεταλάς - Κοντακσής) από το σύνδεσμο Καρδίτσας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΤΟΛΕΜΑΑΣ: Καλαϊτζής, Ελμαλικλής, Παππάς, Μπέλτσος, Τέντας, Μπόκας, Καρατζιώτης (80 Τουρτούρης), Τούσιας (68 Γκουντάκος), Νικολαϊδης (65 Γιαννκίδης), Δημητρίου, Κωνσταντινίδης.

ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ: Τσόνογλου, Ιωαννίδης Π., Τουλκερίδης, Παπασλάνης, Ιωαννίδης Γ. (75 Κατούδης), Ουζουνίδης, Μπουρμπουλάς, Μωυσιάδης, Τσαλδάρης (46 Κουλίνας), Κοσμίδης (58 Κατραμάδας), Γιαννίτσης.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΛΛΙΑΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 3

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΤΟΧ. 0

ΛΑΡΙΣΑ, 17 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡΣ: Γουντσιώτης (13, 60), Κουσέρας (75).

Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι ο Ηρακλής Λάρισας επιβλήθηκε του Απόλλωνα Λιτοχώρου με σκορ 3-0.

Ο Ηρακλής είχε την υπεροχή και πήρε δίκαια αυτή τη μεγάλη νίκη. Το 1-0 έγινε στο 13 με ωραίο πλασέ του Γουντσιώνη. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 60 ο Γουντσιώτης διπλασίασε τα τέρματά του και της ομάδας του με δυνατό βολέ έξω απ' την περιοχή.

Στο 75 ο Φώτης έκανε μια σέντρα αι ο Κουσέρας με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Τέλος, μέσα σε δύο λεπτά (80 - 81) οι παίκτες της Λάρισας έστειλαν δύο φορές την μπάλα στο δοκάρι, την πρώτη με τον Κώτσο - και τη δεύτερη με τον Κουσέρα.

Παρόλα αυτά η ομάδα της Λάρισας έφτασε στη νίκη και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Καλή η διαιτησία του κ. Σαββόγλου (Ζαφειριάδης - Σιδηρόπουλος) του συνδέσμου Ξάνθης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Φορφόλιας, Λούλης (70 Μπαργιώτας), Καρακίτσος, Δραγατσίκης, Κορομπήλιας, Ευθυμίου (80 Κόρκας), Φώτης, Μανώλης, Κώτσος, Κουσέρας, Γουντσιώτης (80 Μακρής).

Λιτοχώρου: Κλιγγόπουλος Γ., Καρακασίδης, Τραγανός (65 Μαυρομουστακίδης), Στύλος (47 Αμπατζίδης), Λούρικας, Πασχάλης, Σακκάς, Ζαζόπουλος (70 Κουτρούλας), Κλιγγόπουλος, Βαϊνάς, Μαρνέλας.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΗΤΡΟΥΣΙΑΣ

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΗΣ 2

ΕΘΝΙΚΟΣ ΜΟΥΡΙΩΝ 1

ΧΑΛΚΗ, 17 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡΣ: Ρήγας (28, 38), Παπαδόπουλος (44).

Ο Ηρακλής Χάλκης συνεχίζοντας την πολύ καλή πορεία του νίκησε τον Εθνικό Σ.Σ. Μουριών με 2-1. Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο ουσιαστικοί και πήραν αυτή τη νίκη, προσθέτοντας άλλους τρεις βαθμούς στο ενεργητικό τους.

Στο 28 ο Τσιβόπουλος έκανε μια σέντρα και ο Ρήγας με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-0.

Στο 36 ο Βογιατζής κέρδισε ένα πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Νότας. Ομως το σουτ που πραγματοποίησε χτύπησε στο δοκάρι και στην επιστροφή της μπάλας ξανασούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να πετύχει το 2-0.

Ο,τι δεν κατάφερε ο Νότας με το πέναλτι, το πέτυχε ο Ρήγας με κεφαλιά στο 38 ύστερα από κόρνερ του Τσιλιάκου, σημειώνοντας το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στην εκπνοή του πρώτου μέρους, με ατομική προσπάθεια το Παπαδόπουλου και αυτό ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για ένα τρίτο γκολ και οι φιλοξενούμενοι για την ισοφάριση. Ομως καμιά προσπάθειά τους δεν καρποφόρησε και έτσι έμεινε το 1-1.

Καλή η διαιτησία του κ. Διαμαντόπουλου (Χασάπης - Γεωργάκος) του συνδέσμου Θεσσαλονίκης.

ΧΑΛΚΗ: Ράπτης, Τσιβόπουλος, Μιχαλόπουλος, Τάχος (62 Κουτσιανικούλης), Τσιουντσιούμης, Τζιατζιούλης, Χατζής, Βοιγιατζής, Νότας, Τσιλιάκος, Ρήγας.

ΕΘΝΙΚΟΣ Σ.Σ. ΜΟΥΡΙΩΝ: Αντωνιάδης, Καρυπίδης, Τραπεζίδης, Καρακίδης, Σημειοφορίδης, Αυγητίδης, Κούσης, Μπαξεβάνης, Πάππος, Τσανεκλίδης (74 Κουντένος), Παπαδόπουλος.

ΝΙΚΟΣ ΑΣΠΡΟΥΔΗΣ

ΠΥΡΣΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 2

ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ 0

ΓΡΕΒΕΝΑ, 27 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Καζαντζίδης (82), Κουκουτσέλας (95).

Δυσκολεύτηκε τελικά ο Πυρσός Γρεβενών να κερδίσει στο γειτονικό "ντέρμπι" τον ΠΑΣ Φλώρινα με 2-0 μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδια που έγινε χθες στο Εθνικό στάδιο της πόλης μας.

Το α ημίχρονο "κύλησε" χωρίς πολλές φάσεις με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και τους φιλοξενούμενους να κρατούν καλά στην άμυνά τους. Μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ήταν αυτή του Καζαντζίδη στο 40 στην οποία όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε με τις δύο ομάδες να πιέζουν για το γκολ. Στο 62 ο Γαϊγάνης έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε στο 65 το σουτ του Καζαντζίδη.

Οι γηπεδούχοι μετά το 70 επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και σ' αυτό βοήθησαν και οι δύο αποβολές για τη Φλώρινα, του Παπαδόπουλου στο 75 και του Μπάλκου στο 76.

Με την αριθμητική πλέον υπεροχή ο Πυρσός έκλεισε τη Φλώρινα στην περιοχή της και έφθασε στο γκολ στο 82 με τον Καζαντζίδη ενώ δύο λεπτά πριν είχε και δοκάρι στο 5 των καθυστερήσεων από τον Κουκουτσέλη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την υποδειγματική πάση του Παπαρίζου.

Μέτρια η διαιτησία του κ. Μορζιλάκη (Νικολαϊδης - Καρανέστωρ) από το σύνδεσμο Θεσσαλονίκης.

ΠΥΡΣΟΣ: ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ, Κοιλανίτης, Ταμπανάκος, ΚΟΥΚΟΥΤΣΕΛΑΣ, Παντελίδης, Κούσκουρς (8 Λαμπρέτσας), Σαράφας, (46 Κύρκος), Κατσούμπας (50 Παπαρίζος), ΚΟΥΤΣΟΜΗΤΡΟΣ, Βλάχος, Καζαντζίδης.

ΦΛΩΡΙΝΑ: Μπέλης, Παπαθανασίου, (70 Τσέκαρης), Παληκρούσης (86 Αμπούρδης), Μπάλκος, ΣΑΒΒΑΚΗΣ, ΜΙΓΓΟΣ, Σαμαρτζής, Γαϊγάνης, Ευδακίμωφ (87 Δημητρίου), Καραψύλης, Παπαδόπουλος.

ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΡΚΟΥ

ΠΟ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 2

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ 0

ΜΟΥΔΑΝΙΑ, 27 (Του αν/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Βλογιάρης (5), Κύζιλης (64).

Χωρίς να παίξει πολύ καλό ποδόσφαιρο ο ΠΟ Μουδανιών κέρδισε εύκολα τον Αρη Προφήτη Ηλία με 2-0 και βελτίωσε σημαντικά τη βαθμολογική του θέση.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν φλύαροι και δεν δημιούργησαν ούτε μια ευκαιρία να αξιοποιήσουν με τον καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Μόλις στο 5 ο Βλογιάρης με κεφαλιά πέτυχε το 1-0, γκολ που έμεινε στο ημίχρονο αφού λίγες ήταν οι καλές φάσεις στη συνέχεια.

Στο 58 ο Σιαμπάνης βρέθηκε τετ-α-τε με τον Νταναβάρα αλλά πλάσαρε άουτ ενώ στο 64 έγινε το 2-0 με τον Κύζιλη ο οποίος με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Νταναβάρα.

Στο 81 σουτ του Σιαμπάνη από καλή θέση, αποκρούει θαυμάσια ο Νταναβάρας διατηρώντας το 2-0.

Αριστη η διαιτησία του κ. Καραγιάννη (Κατσαρός - Κόκκαλης) από τον σύνδεσμο Θεσσαλίας.

ΜΟΥΔΑΝΙΑ: Κουτσιούδης, Μιχαλούδης, Παυλίδης, Αναστασιαδης, Κωνσταντινίδης, Κύζιλης, Βλογιάρης, Ζαφειράκης (62 Σαμαράς), Σιαμπάνης, Μαργαριτέλης (70 Κουτρουμάνης), Πλιάχας (75 Κατσακιώρης).

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ: Νταναβάρας, Καραογλάνης, Δούμος, Σίρμαλης (72 Καλέας), Σταύρου, Σταπατώρης, Ανθόπουλος, Κιριγκιώτης, Αθανασόυ (70 Ιωσηφίδης), Γρηγοριάδης, Καραδοσίδης.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΕΧΑΓΙΑΣ

ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ 2

ΠΑΛΑΙΦΥΤΟ 1

ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ, 27 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Σουκαλόπουλος (25), Ειρηνάκης (30), Παπουτσίδης (58).

Μετά από ένα ανοιχτό παιχνίδι με καλό θέαμα η Αστραπή Μεσοποταμίας επιβλήθηκε του Αρη Παλαιφύτου με σκορ 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες προσέφεραν πολύ καλό θέαμα και δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στο 25 ο Σουκαλόπουλος, με υποδειγματικό τρόπο πέτυχε το 1-0 για τη Μεσοποταμία. Ομως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πολύ γρήγορα και στο 30 ο Τζαβέλλας εκτέλεσε φάουλ, ο Καρυπιάδης έδωσε μια κεφλιά - πάσα στον Ειρηνάκη και αυτός με πλασέ πέτυχε το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και στο 58 ο Παπουτσίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας του Παλαιφύτου και βγαίνοντας από το τεχνητό οφσάιτ που προσπάθησαν να δημιουργήσουν πέτυχε το 2-1. Στο 72 ο Σουκαλόπουλος σε τετ-α-τετ με το Γιαννακίδη δε μπόρεσε να σκοράρει. Στο 76 ο Αργυρίου με κεφαλιά απέτυχε να κάνει το 3-1. Τέλος στο 80 ο Καρυπιάδης με κεφαλιά δε μπόρεσε να ισοφαρίσει και έτσι έμεινε το 2-1 που έδωσε τη νίκη στην ομάδα της Μεσοποταμίας.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Βασιλείου (Δημακόπουλος - Μούτος) από το σύνδεσμο Βόλου.

ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑ: Βασιλειάδης, Τσακλιδης (85 Τσουλουκίδης), Φίτσιος, Πελαγίδης, Σταμπολίδης, Αργυρίου (80 Καραπαρίδης), Αργυρός, Κωνσταντίνου, (60 Νίτσας), Σουκαλόπουλος, Παπουτσίδης, Ζαρομοτίδης.

ΠΑΛΑΙΦΥΤΟ: Γιαννακίδης, Κανελλιάδης, Κερσενίδης, Ψαρρής, Παπαδόπουλος, Αρσενίου (75 Βοϊτσίδης), Δάλλας, Γιαννακίδης, Καρυπιάδης, Τζαβέλλας, (46 Σαββουλίδης), Ειρηνάκης.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΖΥΜΠΙΔΗΣ

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ 2

ΔΡΑΣΗ ΤΣΟΤΥΛΙΟΥ 0

ΚΙΛΚΙΣ, 27 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Τσεκερίδης (30), Βασιλειάδης (46).

Θυμίζοντας έναν Κιλκισιακό από τα παλαιά η ομάδα του Κιλκίς κέρδισε χθες την αξιόλογη Δράση Τσοτυλίου με 2-0 και έκανε ένα ακόμη σημαντικό βήμα προς την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά ενώ και το ανοιχτό ποδόσφαιρο που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι έδωσε την ευκαιρία στους 400 περίπου φιλάθλους να παρακολουθήσουν ένα από τα καλύτερα φετινά παιχνίδια.

Στο 30 ο Τσεκερίδης με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 35 ο Τοπαλίδης έχασε την ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Οι γηπεδούχοι όμως επέμειναν και πίεσαν. Στο 38 ο Χατζηκαμάρης δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τη σέντρα του Στεφανίδη και με κεφαλιά έστειλε σε κενή εστία τη μπάλα άουτ.

Στο 40 όμως ο Βασιλειάδης μετά τη σέντρα του Ν. Παυλίδη έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού ο Κωστάρας στο 42 έδιωξε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή σε σουτ του Τσεκερίδη.

Αριστη η διαιτησία του κ. Γαλέτζα (Ζωγράφος - Μπουραζάνης) από το σύνδεσμο Ξάνθης.

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ: Θεοδωρίδης, Στεφανίδης, Κοτάκης, Παυλίδης Κ., Συμεωνίδης, Παργιανάς (88 Βαλαβάνης), Βασιλειάδης (46 Μαυροκεφαλίδης), Σιδηρόπουλος, Χατζηκαμάρης, Τσεκερίδης, Παυλίδης Ν. (78 Νικολαϊδης).

ΤΣΟΤΥΛΙ: Γεωργιάδης, Κυριακόπουλος (30 Μυλωνάς), Ντέμκας (78 Ρίπας), Κωσταράς, Καλημάνης, Κοκκινίδης, Τοπαλίδης, Βερβερούδης (46 Ζαγκοντίνος), Τσακουρίδης, Νικολαϊδης, Μαρούσης.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΤΕΡ. 0

ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ 1

ΚΑΤΕΡΙΝΗ, 27. (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Στογιάννης (89).

"Οσκαρ" ατυχίας και αστοχίας πήραν χθες οι παίκτες του Εθνικού Κατερίνης. Το παιχνίδι αυτό θα μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη των ανθρώπων της Κατερίνης, αφού ο Εθνικός ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και θα μπορούσε, αν αξιοποιούσε τις ευκαιρίες που δημιούργησε να κερδίσει με ένα ευρύ σκορ.

Ομως αντί γι' αυτό με ένα γκολ που δέχτηκε στην εκπνοή του αγώνα γνώρισε μια απρόσμενη ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο και μετά από ένα αναγνωριστικό δεκαπεντάλεπτο ο Εθνικός έχανε τη μια ευκαιρία μετά την άλλη έχοντας ως μοιραίο παίκτη τον Βούλγαρη. Ο Βούλγαρης ήταν ο πρωταγωνιστής πολλών χαμένων ευκαιριών και ενδεικτικά αναφέρουμε τις ευκαιρίες που έχασε στο 18, στο 32, στο 41, στο 42 και στο 44.

Στο δεύτερο ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε και οι φίλαθλοι παρακολουθούσαν το ίδιο σκηνικό. Στο 50 μετά από πάσα του Φωτιάδη ο Βούλγαρης από το σημείο του πέναλτι έχασε άλλη μια ευκαιρία. Στο 57 ο Κόντης μεταβίβασε τη μπάλα στο Σοφιανίδη και αυτός από καλή θέση έστειλε τη μπάλα μόλις άουτ. Στο 70 και σε μια φάση διαρκείας το σουτ του Παπαδόπουλου απέκρουσε ο Κατράνας, ο Ιωαννίδης έκανε νέο σουτ, απέκρουσε και πάλι ο Κατράνας, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά της ο Φωτιάδης έκανε ένα ακόμα σουτ, το οποίο μπλόκαρε τελικά ο τερματοφύλακας της Αγκαθιάς.

Στο 81 ο Παπούλιας έκαε μια μπαλιά στο κενό χώρο και ο Κόντης μόνος έστειλε τη μπάλα άουτ χάνοντας μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία. Τέλος στο 87 ο Κατράνας βγήκε και έδιωξε με τα πόδια μια επικίνδυνη σέντρα του Κόντη για τον Μαστορίδη. Ετσι φτάσαμε στο 89 οπότε και είχαμε τη μοναδική επικίνδυνη κατάσταση που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Γιάγκου απέκρουσε πάνω στη γραμμή ένα επικίνδυνο σουτ και στη συνέχεια της φάσης μια βαθιά σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι έφτασε στον Στογιάννη, ο οποίος με σουτ πέτυχε το 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, επιβεβαιώνοντας έτσι το "νόμο" του ποδοσφαίρου που θέλει τις ομάδες που χάνουν ευκαιρίες να δέχονται γκολ.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Αγγελίδη (Γιαννούλης - Χλεμπόπουλος) του συνδέσμου Θεσ/νίκης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΑΤΕΡ.: Ρωμανίδης, Παπούλας, Ιωαννίδης Χ., Γιάγκου, Σιδηρόπουλος, Φυτόπουλος (65 Ιωαννίδης Κ.), Βούλγαρης (51 Κουνατίδης), Παπαδόπουλος, Κόντης, Φωτιάδης, Σοφιανίδης (80 Μαστορίδης).

ΑΓΚΑΘΙΑ: Κατράνας, Σερέτης, Παραστατίδης, Στογιάννης, Δημόπουλος, Τορτοπίδης, Βουλτσινός (80 Μερόκος), Σαμαράς (57 Λιακόπουλος), Αντωνόπουλος, Καρέκλας (80 Καλπατσακίδης), Κανάκης.

Β. ΚΟΡΩΝΙΔΗΣ

ΜΕΛΙΤΗ 1

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ 0

ΜΕΛΙΤΗ, 27. (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Ιωαννίδης Γ. (74).

Η πρώτη νίκη του Μελιτέα Μελίτης στο πρωτάθλημα της Δ εθνικής σημειώθηκε χθες με αντίπαλο τον Αρη Παλαιοχωρίου τον οποίο κέρδισε με 1-0 στο "ντέρμπι" των ουραγών.

Στο παιχνίδι παίχτηκε πολύ καλό ποδόσφαιρο, αφού οι δύο ομάδες δεν είχαν τίποτα να χάσουν και απαλλαγμένοι από το άγχος αγωνίστηκαν ανοιχτά και με πάθος.

Στο πρώτο ημίχρονο παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες δε μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα και έτσι έμειναν στο 0-0.

Ομως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι και στο 74 πέτυχαν το γκολ της νίκης με τον γ. Ιωαννίδη, προσθέτοντας έτσι στο ενεργητικό τους τους τρεις βαθμούς της πρώτης τους νίκης.

Καλή η διαιτησία του κ. Τσακιρόπουλου (Καραλής - Τόλιας) από το σύνδεσμο Θεσσαλονίκης.

ΜΕΛΙΤΗ: Πουρίδης, Ιωαννίδης Α., Μαυροματίδης, Μπαρδάκας, Ιωαννίδης Π., Ιωαννίδης Γ., Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος (75 Ρώμας Γ.), Τσίτσης, Στάιος Χ. (60 Στάιος Ε.) Ρώμας Κ.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Κουτσογιώργης, Τριανταφύλλου, Τζιουρτζούμης (58 Διαμαντίδης), Καραπαναγιώτης (85 Τσακνάκης), Γκαγκάνης, Τσιούντας, Παπαθανασίου (89 Μιχαλούδης), Τσιντογιάννης Θ., Δέλλιος, Μαυρουδής, Τσιντογιάννης Γ.

ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟ, 27 (Του αντ/τή μας).-

Λευκή ισοπαλία είχαμε στο ντέρμπυ του 6ου ομιλου, αφού το Σιδηρόκαστρο με το Νέστο κόλησαν στο μηδέν.

Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο τέρμα που θα τους έδινε τη νίκη, όμως δεν τα κατάφεραν. Η καλύτερη ευκαιρία του αγώνα, χάθηκε από το Νέστο όταν στο (76) ο Κήπου αφού πέρασε τους αντιπάλους γύρισε την μπάλα στον Ναλμπάντη, το σουτ του οποίου απέκρουσε λίγο πριν περάσει τη γραμμή ο Σαλμάς.

Καλή η διαιτησία του κ. Παμπορίδη (Βιολιτζή, Ευθυμίου), Σ.Δ. Κιλκίς.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Ουζουνδρέου, Σαλμάς, Σκερλετίδης, Κέπας, Μπούτας, Κωστόπουλος, Παρίσης, Κιουρτζής, (35 Αβραμίδης), Νικολαϊδης, Τσακούλης, Παναγιωτίδης (55 Μαυρέτης).

ΝΕΣΤΟΣ: Κεφαλάς (80 Φανουράκης), Καραμανίδης (29 Ανδρεάδης), Κεφαλαδέλης, Γαβριήλ, Μπάτης, Μαλμπάντης, Κήπου, Μηχελίδης.

Γ. ΜΑΥΡΙΔΗΣ

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 1

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝ. 0

ΚΟΜΟΤΗΝΗ, 27 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Πουρλιάγκας (79).

Μεγάλη νίκη του Πανθρακικού επί του Ποσειδώνα Μηχανιώνας 1-0 μετά από πολύ καλή εμφάνιση και παρά τις απουσίες βασικών παικτών. Βέβαια οπωσδήποτε υπάρχουν περιθώρια για περαιτέρω βελτίωση ώστε η ομάδα της Κομοτηνής να σταθεί με αξιώσεις στο δύσκολο αυτό πρωτάθλημα.

Αμφίροπο ήταν το α μέρος της συνάντησης αλλά η επανάληψη ανήκει εξ' ολοκλήρου στους γηπεδούχους που κατά διαστήματα διατήρησαν ασφυκτική υπεροχή.

Στο 7 σωτήρια απόκρουση του Κουτσογιάννη σε βολίδα του Σαλάκου. Στο 42 μόνος ο Κάκογλου πλασάρει άουτ και στην αντεπίθεση ο Πουρλιάγκας σε θέση βολής από το ύψος της περιοχής αστοχεί.

Η συνεχής υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 79 όταν σε φάουλ από πλάγια του Αντωνίου ο Μπαχαρίδης πιάνει γυριστή κεφαλιά και ο Πουρλιάγκας με νεα κεφαλιά στέλνει την μπάλα σιγά - σιγά στα δίχτυα του Ξεφτέρη.

Οι φιλοξενούμενοι που άφησαν καλές εντυπώσεις για το αθλητικό τους παίξιμο, ήταν άστοχοι επιθετικά, ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά που αφυπνίστηκαν δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία.

Καλός ο διαιτητής κ. Φωτίου (Κόκκαλης, Κουτσογιάννης) του Συνδέσμου Πιεριίας.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ: ΚΟΥΤΣΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΘΕΟΔΟΥΛΙΔΗΣ, Μπαχαρίδης, Ξενοδοχίδης, ΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΑΣΙΔΗΣ, Μενεκίδης, ΑΝΤΩΝΙΟΥ, ΠΟΥΡΛΙΑΓΚΑΣ (83 Χρυσοβέργης), Αϊβάζης (68 Τσολάκης), Μαργαρισιώτης, (62 Παπαδόπουλος).

ΠΟΣΕΙΔΩΝ: Ξεφτέρης, ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, Βουτσιάς, Αντωνιάδης (81 Καλαϊντζίδης), ΚΟΚΚΙΝΟΣ, ΜΟΥΣΤΑΚΗΣ, Αποστολακούδης, Σαλάκος, ΚΟΤΣΙΟΠΟΥΛΟΣ, Χαρόπουλος, Κάκογλου (70 Ζυντιρίδης).

ΜΑΝΩΛΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΟΡΔ. 1

ΛΥΚΟΙ 0

ΣΚΟΡΕΡ: Καραμανλής (25).

Συνεχίζοντας τις εντυπωσιακές του εμφανίσεις ο Οδυσσέας πέτυχε νέα μεγάλη νίκη επί των Λύκων με σκορ 1-0 και δείχνει ότι δίκαια πλέον αρχίζει να μεταμορφώνεται ριζικά μετά το άσχημο βαθμολογικά ξεκίνημά του. Από ποιοτικής πλευράς το παιχνίδι κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων γιατί είχε όλα εκείνα το στοιχεία που χαρακτηρίζουν ένα ντέρμπυ (δύναμη - πάθος - ένταση και αγωνιστικότητα).

Ο Οδυσσέας με την χθεσινή του εμφάνιση απέδειξε πλέον καθαρά ότι είναι θέμα χρόνου η αγωνιστική του ανάκαμψη όμως δεν συνέβη το ίδιο και με την ομάδα των Λύκων, αφού σε καμμία περίπτωση δεν απείλησαν τους γηπεδούχους.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης επετεύχθηκε στο 25 με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Καραμανλή ο οποίος από κοντά με πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κεχαγιά γράφοντας το 1-0. Ο Οδυσσέας έχασε πολλές και σημαντικές ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ με τους Γεωργιάδης Αν. 23, Καραμανλής 42, Γόκτσης 57, Φαρμάκης 77, Παπαδόπουλος 78.

Από τον χθεσινό Οδυσσέα με την εμφάνιση δεν υπάρχει παίκτης που να υστέρησε ενώ από την ομάδα των Λύκων ξεχώρισαν οι: Κεχαγιάς, Χατζόγλου, Σιμελετίδης.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Καμινάρη (Καδεμήτρος - Ζάχος) Σ/Δ Βόλου.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ: Ζαφειριάδης Μιχ., Γεωργόπουλος, Θεοχαράτος, Ζαφειριάδης Χρ. (54 Παπαδόπουλος Πετρ.), Γίδαρος, Φαρμάκης, Γεωργιάδης Αν. (72 Παυλίδης), Λαζαρίδης Χρ., Καραμανλής, Γόκτσης, Γαλτσίδης (90 Μπουρλής).

ΛΥΚΟΙ: Κεχαγιάς, Χατζόγλου, Χαλδογερίδης, Παπαχρήστου, Αλεξίου, Σιμελετίδης, Μωράκης (80 Τσακιρίδης), Τσοκατσίδης, Ιορδανίδης, Χαραλαμπίδης, Αρετής (54 Ανθουλάκης).

Σ. ΓΚΑΝΤΙΝΑΣ

ΚΟΛΧΙΚΟ 1

ΠΥΛΑΙΑ 0

ΚΟΛΧΙΚΟ, 27 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Γρηγοριάδης (7).

Πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Κεραυνός Κολχικού κερδίζοντας με 1-0 στο τοπικό ντέρμπυ της Θεσσαλονίκης τον Εθνικό Πυλαίας με 1-0. Ο αγώνας κρίθηκε πολύ νωρίς αφού μόλις στο (7), ο Γρηγοριάδης με πλασέ πέτυχε το μοναδικό τέρμα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εδραιώσουν τη νίκη τους όμως ήταν άστοχοι επιθετικά.

Από την άλλη πλευρά η νεανική ομάδα της Πυλαίας έδειξε πολύ καλά στοιχεία και κέρδισε, τις εντυπώσεις των θεατών, ενώ είχε δοκάρι στο 70 με τον Κεφαλά.

Με λάθη η διαιτησία του κ. Μπιλίμη (Αθανασιάδης, Μωσιάδης) Σ.Δ. Χαλκιδικής.

ΚΟΛΧΙΚΟ: ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΗΣ, ΒΟΥΤΣΑ, ΠΕΤΡΙΔΗΣ Ν., ΑΓΓΕΛΟΥΣΗΣ, Παλάσκας, Μωραϊτης, Βασιλειάδης (80 Κατσαργύρης), Δήμου, ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ (85 Μοσχόπουλος), Μυλόπουλος, Ερμείδης.

ΠΥΛΑΙΑΣ: ΚΑΤΔΙΣΗΣ, Χρόνης, Τσιλεμάνης, ΜΑΤΖΗΚΟΠΟΥΛΟΣ, Λεπτοκαρύδης, Κεφαλάς, Στράντζος, Μιχαηλίδης, ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗΣ, ΓΚΟΛΙΑΣ, ΔΑΝΙΗΛΙΔΗΣ.

ΦΩΤ. ΚΟΛΤΣΟΣ

ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ 1

ΟΡΦΕΑΣ ΕΛΕΥΘ. 0

ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ, 27. (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡ: Καραγιαννίδης (75).

Δύσκολη όσο πολύτιμη νίκη πέτυχε ο Αγ. Αθανάσιος κερδίζοντας με 1-0 τον αξιόμαχο Ορφέα Ελευθερούπολης. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες αλλά πότε η καλή απόδοση του αντιπάλου τερματοφύλακα και πότε η αστοχία των κυνηγών τους δυσκόλεψαν να φθάσουν στη νίκη.

Τελικά το χρυσό γκολ ήρθε στο 75 με κεφαλιά του Καραγιαννίδη Χ. ενώ στο 55 δοκάρι είχε ο Ιωσηφίδης. Να σημειωθεί ότι στο 68 οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτυ με τον Κεσικιάδη που απέκρουσε ο Δουμουτζόγλου.

Καλή η διαιτησία του κ. Τραγαράκη (Κοσμίδης, Τσακιράκης) του συνδέσμου Φλώρινας.

ΑΓ. ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ: Μαυρίδης, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, Μουρούζης (56 Γρηγοριάδης), ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (67 Κούνιος), Καραγιαννίδης, ΤΟΚΜΑΚΤΣΗΣ (80 Λημναίος), ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ, Καρυπίδης, Ιωσηφίδης, Κωνσταντινίδης, Κεσικιάδης.

ΟΡΦΕΑΣ: ΔΟΜΟΥΤΖΟΓΛΟΥ, ΨΕΥΤΑΚΗΣ, Χρυσοστομίδης, ΓΚΡΑΝΑΣ, ΧΩΡΙΝΟΣ, ΒΑΚΙΡΤΖΗΣ, Βαλαβανόπουλος, Χρυσαφίδης (78 Τσάλης), Χατζησάββας, Τελιάδης, Τοκατλίδης (67 Σταματάκης).

ΣΤΕΛΙΟΣ ΧΑΡΤΑΛΗΣ

ΑΚΡΙΤΑΣ Ν. ΒΥΣΣΑΣ 0

ΠΑΝΔΡΑΜΑΚΟΣ 2

Ν. ΒΥΣΣΑ, 27. (Του αντ/τή μας).

ΣΚΟΡΕΡΣ: Σαμολαδάς (65), Μητρούσης (72).

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Πανδραμαϊκός κερδίζοντας με 2-0 μέσα στη Ν. Βύσσα τον τοπικό Ακρίτα.

Η ομάδα της Δράμας παίζοντας έξυπνα και μεδικά κατόρθωσε να φύγει με τους βαθμούς της νίκη από τη Ν. Βύσσα αξιοποιώντας δύο από τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στην επανάληψη με τους Σαμολαδά (65) και Μητρούση (72).

Καλή η διαιτησία του κ. Φαρμούλη (Κούρτεση, Κούκουτση) Πέλλας.

ΑΚΡΙΤΑΣ: Χατζηγεωργακίδης, Καπετανίδης, Τσολακίδης, Αρικίδης, Γκεργκίδης, Τζορίδης, Αρναουτίδης (46 Τακιδης), Βελόνης, Περεστίδης, Κεσογλίδης (75 Σιγρέκης), Αλεξούδης.

ΠΑΝΔΡΑΜΑΚΟΣ: Αμβροσιάδης, Μαραγαριτίδης, Λουκάς, Σαμολαδάς, Γρούλλης, Τερζής, Γκαϊτατζής, Παυλίδης (76 Πεμπές), Μητρούσης, Τσακασίδης, Παντελίδης (70 Αραμπατζής).

ΔΗΜ. ΠΑΤΕΛΗΣ

ΟΡΦΕΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡ. 6

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ. 0

ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ, 27. (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡΣ: Ουσταμπασίδης (18, 26, 40, 63), Καστρινός (53), Παναγιωτόπουλος (55).

Παράσταση για έναν ρόλο χθες στην Αλεξανδρούπολη όπου ο τοπικός Ορφέας πραγματοποιώντας φοβερή εμφάνιση συνέτριψε την Αναγέννηση Πετριτσίου με 6-0.

Οι γηπεδούχοι έχοντα για κορυφαίο τον Ουσταπασίδη που ημείωσε τέσσερα τέρματα, δεν δυσκολεύθηκαν να φθάσουν στην νίκη που μπορούσε να πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις, αν οι επιθετικοί τους ήταν πιο αποτελεσματικοί. Στο 54 δοκάρι είχε ο Μπάγιος.

Αριστη η διαιτησία του κ. Νόνα (Κογιόπουλος, Ρόντσης) ΣΔ Καστοριάς.

ΟΡΦΕΑΣ: Στογιαννίδης, Πόντικας, Κάζας, Τζώκας, Παναγιωτόπουλος, Παπαράδης (46 Παπαδούδης), Δελήμπεης, Κυριακίδης, ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ, ΟΥΣΤΑΜΠΑΣΙΔΗΣ (65 Καραμανιδης), ΤΕΝΤΖΟΣ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ: Μουρατίδης, Σιαμπάκης, Τριαταφυολίδης, Τσιροτογλου, Ζλατανίδης, ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ, Ζιώγας, Χασιώτης, Μωραϊτης, Εμμανουηλίδης, Μπάιος (60 Στόλος),

Ν. ΑΜΙΣΣΟΣ 1

ΑΠΕΛ 1

Ν. ΑΜΙΣΣΟΣ, 27 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡΣ: Ορφανίδης (42), Κρυστάλλης (61).

Μοιράστηκαν τέρματα και βαθμούς Ν. Αμισσος και ΑΠΕΛ αφού αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1.

Το αποτέλεσμα αδικεί τους γηπεδούχους αφού είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έχασαν 5-6 κλασικές ευκαιρίες για να πετύχουν τέρμα.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι παίζονται με αμυντικό τακτική, κατόρθωσαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας, αξιοποιώντας μία από τις δύο ευκαιρίες που τους παρουσιάσθηκαν στον αγώνα.

Πολύ καλή η διαιτησία τουκ. Σιπάκη (Λιάσης, Παπαδόπουλος), του συνδέσμου Πέλλας.

Ν. ΑΜΙΣΣΟΣ: Νικολαϊδης, Γεωργιάδης Γ., Μελικίδης, Περτσινίδης, Ορφανίδης, Σαββίδης, Σαρακασίδης (77 Κουτσοπέτρος), Τοπχαναλής, Γεωργιάδης Δ. 066 Λαμπάκης), Χατζηλαζάρου, Τυλαβερίδης (18 Τάνης).

ΑΠΕΛ: Αιχμαλωτίδης, Τσαρδακλής, Παράσχος, Ρίσκος, Κρυστάλλης, Χόχας, Πανούσης (87 Σιδέρης), Σκούρτας, Παπακωνσταντίνου, Παλάντζας (65 Γκουβάρας), Μπιδής (39 Πλατσουκίδης).

ΑΝΔΡΕΑΣ ΒΑΜΒΑΚΙΔΗΣ

ΕΝΩΣΗ ΞΑΝΘΗΣ 2

ΣΚΟΥΤΑΡΙ 1

ΞΑΝΘΗ, 27 (Του αντ/τή μας).-

ΣΚΟΡΕΡΣ: Γραμματικόπουλος (9), Τσιβγούλης (30), Τζελέπης (52).

Επιστροφή στις νίκες για την Ενωση Ξάνθης που υπέταξε με σκορ 2-1 την Ελπίδα Σκουταρίου.

Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη αφού ήταν φανερό το άγχος που διακατείχε τις προσπάθειές τους. Ομως με συνεχή προσπάθεια και κυρίως με την είσοδο του Τσελέπη στο β ημίχρονο πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Στο (17) δοκάρι είχε ο Γραμματικόπουλος ενώ στο (85) αποβλήθηκε ο Τσαλίκης των γηπεδούχων.

Καλή η διαιτησία του κ. Ρόκκα (Κουτσιάνος, Μαυροπουλίδης) Σ.Δ. Κοζάνης.

ΕΝΩΣΗ: Νάτζιος, Τσαλίκης, Ματζαρίδης, Κελγιώργης, Λαμπριανίδης, Μαράντας, Σερκελίδης, Κελπανίδης (73 Γλέας), Κοντσογιάννης (46 Τζελέπης), Μελισσόπουλος, Γραμματικόπουλος (86 Μιχαηλίδης).

ΣΚΟΥΤΑΡΙ: Τσακιρίδης, Λυκούδης (Γκιούγκος), Γκιαουράκης, Παπάζογλου, Καραγιάννης, Τζόβας, Λυκούδης (87 Μπογιατζής), Νικολούδης, Καρακολίδης, Σιδηρόπουλος (78 Λέρτας), Τσιβγούλης.