ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1995
Η πρώτη Ελληνική Εφημερίδα στο Internet

Αθλητισμός

Μπάσκετ Α2

Ο ΒΑΟ έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα της Α2 κατηγορίας. Οι νεοφώτιστοι Θεσσαλονικείς κέρδισαν μέσα στο Μετς το Παγκράτι.

Με νίκη ξεκίνησε και ο Φίλιππος επί της Νήαρ Ηστ ενώ την ήττα γνώρισαν η ΜΕΝΤ και ο Νέστορας. Ξεχώρισαν ακόμη, η άνετη νίκη της Δάφνης επί του Ιωνικού Νίκαιας και η νίκη του Μίλωνα στην Καλλιθέα επί του Εσπέρου:

Αναλυτικά:

ΦΙΛΙΠΠΟΣ 71

ΝΗΑΡ ΗΣΤ 56

Ποδαρικό με νίκη έκανε στο Αλεξάνδρειο ο Φίλιππος. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν άσχημα και βρέθηκαν να χάνουν με 2-12 στο 15 από την Νήαρ Ηστ. Η είσοδος του Ζαφειράκη σαν πλέι μέικερ (στη θέση του νεαρού Τσουμάνα) και του Παναγιωτίδη άλλαξαν το σκηνικό υπέρ του Φιλίππου. Η πολύ καλή άμυνα και οι καλύτερες επιθετικές επιλογές έφεραν το Φίλιππο μπροστά στο σκορ (32-22 στο ημίχρονο). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν γνωρίζοντας την άμυνά τους σε ζώνη και στο 32 μείωσαν σε 46-40. Ομως, οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα ψύχραιμοι και κράτησαν τη νίκη.

Μέτρια η διαιτησία των Χουλιάρα - Ταναντζή. Στο α ημίχρονο σφύριξαν πάρα πολύ φορτώνοντας τις δύο ομάδες με φάουλ ενώ στο δεύτερο άφησαν το παιχνίδι πιο ελεύθερο.

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 2-12, 12-14, 22-17, 32-22, 40-31, 46-37, 52-47, 71-56.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Μαυρουδής): Τσουμάνας, Οικονομίδης, Σταυρίδης 18 (2), Παπαϊωακείμ 4, Νικάκης 12, Ζαφειράκης 3, Παναγιωτίδης 18 (3), Σιώσης 13, Ντέλιας 3 (1).

ΝΗΑΡ ΗΣΤ (Ζευγώλης): Ζωντός 4 (1), Μόμτζος 19 (3), Κισκίαρας 2, Παπαδόπουλος 18, Μπίλιας 7, Αριδάς 6, Σκαραφίγκας, Ζαφειρόπουλος, Οικονόμου.

ΑΓΓ. ΒΑΡΔΑΜΑΣΚΟΥ

ΝΕΣΤΟΡΑΣ 81

ΠΕΙΡΑΚΟΣ 87

Εκείνο που στέρησε τη νίκη στο Νέστορα, ήταν το γεγονός ότι αναγκάστηκε να "κυνηγάει" στο σκορ πολύ νωρίς, στο α ημίχρονο, παίζοντας πρέσινγκ. Αυτή η υπερπροσπάθεια, αρχικά ανέτρεψε τα δεδομένα αλλά τελικά, ο Νέστορας δεν άντεξε...

...Ο αγώνας ξεκίνησε, με τους ψηλούς του Πειραϊκού (Σόμπολος, Οικονομάκος) να κάνουν... "πάρτυ" στη ρακέτα των γηπεδούχων. Τα "σποραδικά" εύστοχα τρίποντα των γηπεδούχων τους κράτησαν κοντά στο σκορ για δέκα περίπου λεπτά. Ο Πειραϊκός έφτασε τη διαφορά στους 14 πόντους (27-41 στο 15) και ο Δημήτρης Τσολάκης κατάλαβε ότι έπρεπε να ρισκάρει με πρέσινγκ. Αλλωστε η άμυνα μόνο καλά δεν πήγαινε (δέχτηκε 51 πόντους στο α μέρος).

Το ρίσκο έπιασε, καθώς οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν "σκούρα". Η άνοδος του Σιδόπουλου και η είσοδος του Ζελενίτσα έκαναν το Νέστορα πιο αποτελεσματικό. Η διαφορά "φαγώθηκε" σιγά σιγά και στο 30 ο Νέστορας πέρασε μπροστά με 65-61.

Η κούραση, όμως, έκανε τη ζημιά. Ο Πειραϊκός συνήλθε, ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν πλέον τις καλές επιλογές στην επίθεση. Η άνοδος του Τσιριγωτάκη και η ευστοχία των φιλοξενουμένων στις τελευταίες κρίσιμες βολές, μετά από φάουλ των παικτών του Νέστορα, έδωσαν τη νίκη στον Πειραϊκό. Θα πρέπει πάντως να τονιστεί το εξωπραγματικό ποσοστό των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο στα δίποντα (76%).

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 10-16, 23-28, 27-41, 45-51 (ημίχρ.) 53-59, 65-61, 72-75, 81-87 (τελικό).

Διαιτητές οι κ.κ. Ορφανός, Ψαρόπουλος.

ΝΕΣΤΟΡΑΣ (Τσολάκης): Κοϊμτζόγλου 13 (1), ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ 24 (1), Μασλαρινός, Πολύζος, ΖΕΛΕΝΙΤΣΑΣ 11, Καλαφατίδης 4, Νικολούδης, Παναγιωτίδης 11 (1), Βουλκίδης 5, ΑΥΓΗΤΙΔΗΣ 13 (2).

ΠΕΙΡΑΚΟΣ (Ποτόσογλου): ΤΣΙΡΙΓΩΤΑΚΗΣ 21, Γούναρης 3 (1), ΜΠΑΤΣΙΟΣ 17, Μπούτος 1, Χάτον 4, ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΟΣ 19, ΣΟΜΠΟΛΟΣ 22, Καλαντωνέας.